První zastavení při poznávání maďarských termálních láznímůže být v městečku Mosonmagyaróvár, které se právě termálními prameny a při nich zřízenými lázněmi proslavilo. V lázeňském areálu je zřízeno i koupaliště, kde se dobře zabaví ti, kteří lázeňou péči nebo relaxaci v termální vodě nepotřebují. Lázně Mosonmagyaróvár leží pouhých třiatřicet kilometrů od centra Bratislavy.

Mosonmagyaróvár, město plné vody

Mosonmagyaróvár (česky Mošoň) leží regionu doslova propleteném rameny Dunaje. Krom toho jím protéká řeka Lietha a několik dalších menších říček. Jen 25 kilometrů dělí Mosonmagyaróvár od slovenského Šamorína na břehu obdivuhodného vodního díla Gabčíkovo. A jako by povrchová voda nestačila, v Mosonmagyaróvár vyvěrá také podzemní termální pramen s uznávanými léčivými účinky. Tryská z hloubky 2000 metrů a jeho teplota je 74 stupňů Celsia.

Aktivní dovolená

V Mosonmagyaróváru návštěvníky nečekají jen bazény určené k léčebným procedurám, zábavu a relaxaci zde najde celá rodina, která má ráda vodu a vodní sporty.

Dovolenou v Mosonmagyaróvár mohou zpestřit cyklistické výlety, prohlídka městečka se zříceninou hradu, lze podniknout výlet do nedalekého Gyoru nebo k vodnímu dílu Gabčíkovo. Krajinu mají rádi i rybáři.

Lázně v Mosonmagyaróváru

Hlavním cílem návštěvy Mosonmagyaróváru ovšem zůstávají termální lázně. Areál se nachází přímo ve městě. Je otevřen po všechny dny v roce, včetně státních svátků.

Uvádí se, že složení termální vody a její účinky jsou na pátém místě v evropském hodnocení. Kromě léčby nemocí jsou lázně vhodné i pro relaxaci, wellness a vodní zábavu. 

Voda vyvěrající v Mosonmagyaróváru je zásaditá hydrogenkarbonátová a chloridová, s vysokým obsahem rozpuštěných solí. Jejích účinků se využívá k léčbě:

 • chorob kloubů a páteře při jejich opotřebení,
 • Bechtěrevově chorobě,
 • onemocnění chrupavek,
 • při chronických zánětech kloubů (v neaktivní fázi),
 • při odvápnění kostí,
 • při různých druzích neurózy,
 • při poúrazových stavech,
 • nemocech dýchacích cest,
 •  rozedmě plic,
 • chronické rýmě,
 • při nemocech zažívacího ústrojí (žaludek, střeva).

Podle indikace je doporučena inhalace nebo pitná kúra.

Složení vody

Rozpuštěné složky l/mg
Sodík Na+ 1740
Vápník Ca+ 6,8
Hořčík Mg+ 1
Železo Fe+ 0,1
Amoniak NH4+ 9,6
Kationty celkem 1758,3
 Chlorid Cl- 1145
 Jodid J- 1,93
 Fluorid F- 4,5
 Hydrogenuhličitan HCO3- 2690
 Anionty celkem 3841,42
 Metaboric HBO2 5
 Kyseliny křemičité H7SIO3 60,84
 Volná kyselina uhličitá CO2 5665,56

 

Relaxace a odpočinek

Ne všichni lázeňští hosté jsou nemocní. Pro ty, kdo si chtějí a potřebují jen kvalitně odpočinout, nabízí termální lázně v Mosonmagyaróváru relaxační služby vysoké kvality: perličkové masáže, pedikúra a manikúra, finská sauna, kadeřnictví. K zábavě přispívají venkovní i kryté plavecké bazény.

Otevírací doba

Lázně jsou otevřeny denně od 8.00 do 20.00 hodin. Jen na Štědrý den a na Hod boží a na Nový rok (24., 25. prosince a 1. ledna) je otevírací doba od 10.00 do 20.00 hodin.

Vstupné do areálu je možno platit v hotovosti (HUF nebo Euro) nebo platební kartou.

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.