Termální lázně Bük – Bükfürdő jsou návštěvníky z České republiky velmi oblíbené, protože jsou dobře dopravně dostupné. Do Büku (Bükfürdő) na severozápadě Maďarska ročně míří tisíce návštěvníků z naší republiky. Přijíždějí se léčit, rehabilitovat, odpočívat, a nebo jen za vodní zábavou. Bük, městečko žijící lázeňstvím, je připraveno uspokojit potřeby a zájmy návštěvníků všech věkových skupin.

Bük, rovina s Alpami na obzoru

Spíš vesnice než městečko Bük s lázeňskou čtvrtí Bükfürdő leží na severozápadě Maďarska, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem. Krajina je naprosto rovinatá, takže jsou za dobrých podmínek vidět na obzoru štíty rakouských Alp.

Místo ropy léčivá voda

Termální lázně Bükfürdő, hlavní budova

Koncem 50. let minulého století byly v okolí malé obce Bük prováděny zkušební vrty. Místo očekávané ropy však vytryskl mocný pramen 60 stupňů Celsia horké vody. Balneologický rozbor prokázal vysoký obsah léčebných a zdraví prospívajících látek, takže se místo ropných souprav do Büku nastěhovali odborníci na lázeňství a v roce 1962 zde bylo uvedeno do provozu moderní lázeňské centrum – Bükfürdő.

V Bükfürdő se léčí:

 • Poruchy pohybového ústrojí,
 • nemoci páteře,
 • poúrazové a pooperační stavy,
 • různé artrózy,
 • řídnutí kostí,
 • dna (podagra),
 • Bechtěrevova nemoc,
 • chronické gynekologické a urologické záněty,
 • revmatismus měkkých tkání,
 • tak zvané „manažerské nemoci“,
 • nemoci dýchacích cest (inhalace),
 • choroby trávícího traktu (podpůrná pitná kúra).

Do Bükfürdő je ale možno jet jen za odpočinkem nebo vodní zábavou. V letní sezoně je k dispozici velký venkovní areál a všemi v současné době žádanými vodními zábavami (vhodné pro rodiny s dětmi).

Doprava do Bükfürdő

Nejsnadněji a nejrychleji se do Bükfürdő cestuje  autem: z Česka do Vídně, pak po A3 na Eisenstadt, dále na maďarskou Šopron a po silnici číslo 84 asi po 50 kilometrech odbočit na Bük. Z Prahy to je asi 345 kilometrů.

Vlakem je nejrychlejší a nejpohodlnější rovněž cesta přes Vídeň- Meidling. Odtud jezdí příměstské vlaky do Šoproně, kde se přestupuje na vlak do Büku (směr Szombathely). Od vlaku do vesnice a do lázeňského centra jezdí autobus.

 • Při nákupu mezinárodní jízdenky se může v Česku vyskytnout problém, že český drážní systém „nedokáže“ najít stanici Bük. Řešením je koupit si jízdenku do Šoproně a tam si dokoupit lístek do Büku, případně si ve vlaku koupit dodatečnou jízdenku (je bez příplatku).

Ubytování v Büku

Ubytování v Büku si může vybrat každý – podle svého gusta i kapsy. Kromě hotelů, kempu (veliký kemp i v areálu lázní), penzionů zde funguje systém nabídek „zimmer frei“, a protože je zde česká klientela vítána, jsou na domech i české označníky „volné pokoje“. Hotely a penziony mají obvykle on-line rezervační systém, takže není problém zajistit si ubytování předem prostřednictvím internetu.

Platba (i v penzionech) je velmi často požadována v hotovosti (forinty, někde možno i euro). Když si nestihneme vyměnit si v Česku forinty, můžeme koruny směnit bez problémů přímo v Büku. Buď v bance na přepážce, a nebo si forinty vybereme z bankomatu v budově banky (asi ve středu obce).

Stravování v Büku

 • Nejpohodlnější je koupit si polopenzi. Ceny jsou výhodnější, než když si objednáváme menu podle jídelního lístku.
 • Kdyby se chtěl někdo stravovat po svém, v Büku jsou dva nebo tři supermarkety, kde je možno za běžné ceny cokoliv nakoupit (mimo jiné i Coop).
 • Restaurace v Büku mají české upoutávky a české verze jídelních lístků. V nabídce je maďarská nebo „vídeňská“ klasika, pro českou klientelu i nezbytný smažený sýr s hranolky.
 • Bük leží ve vinařské oblasti, dobré a levné víno je dostání všude (i nabírané speciálním „šufánkem“). Obvyklá míra je „három deci“ – tři deci, a nebo střik – tři deci vína do půllitru a dolít vodou (voda je zdarma).

Obec vstřícná k cyklistům

V Büku se hodně jezdí na kole. Chodníky jsou vybaveny cyklostezkami, v obci funguje i půjčovna bicyklů pro rekreanty. Návštěvníci se po Büku dobře orientují i bez znalosti maďarštiny, protože směrové tabule jsou všude vyvedeny ve srozumitelných piktogramech.

Lázeňský komplex Bükfürdő

Do lázeňského komplexu Bükfürdő je možno koupit si několik typů vstupenek. Na celý den, na odpoledne, do lázeňské části, do zábavní části – a nebo různé kombinace. Vstup do lázní je možno platit kartou.

V hlavní lázeňské budově v prostoru před pokladnami je několik různojazyčných nabídkových panelů, na nichž jsou vedeny přehledné ceníky.  Vestibul je vybaven světelnými tabulemi, na nichž se nabídky možností střídají v různých jazycích, včetně češtiny.

 • Pohyb v lázních je ale všude značen tak pochopitelnými piktogramy, že se v nich bude dobře orientovat i naprosto „hluchý a němý“ člověk.

Foto: Termální lázně Bükfürdő, hlavní budova (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.