Tatabánya leží v severním Maďarsku, asi třicet kilometrů od slovenského Komárna. Ve městě žije asi 70 tisíc obyvatel. Největší zajímavostí Tatabánye je bronzová plastika bájného ptáka Turula. Ale Tatabanya má i jiné lákadlo, a tím jsou termální lázně Diamant, v nichž mohou celoročně najít odpočinek, relaxaci a zábavu celé rodiny.

Cesta do Tatbanye

Cestování do severomaďarského města Tatabánya je velice pohodlné. Buď přijedeme od Bratislavy a Gyoru po dálnici M1. Z Bratislavy to je 145 kilometrů, z Gyoru 68 kilometrů.

  • Jestliže nechceme kupovat maďarskou dálniční známku, můžeme jet do slovenského Komárna a do Tatabanye přijet po silnicích nižší třídy. Z Komárna to je 36 kilometrů.
  • Kdybychom si předtím ještě chtěli prohlédnout Ostřihom, můžeme jet podél Dunaje do Štúrova a po novém mostě překonat řeku i státní hranici.
  • Kdybychom cestovali vlakem, pojedeme do Komárna (přímé rychlíky z Česka) a tam přestoupíme na vlak do Tatabanye.

Tata a banya

Sedmdesátitisícová Tatabanya leží v rozmanité krajině. Kolem se rozkládají pohoří Gerecse a Vértes. Město samotné nemá skoro žádnou historii, protože vzniklo uměle, a to sloučením čtyř vesnic, z nichž jedna se jmenovala Tata.

Tatabanya v znikla počátkem 20. století coby hornická kolonie. Na hornickou tradici poukazuje i druhá část názvu obce – banya, baňa, důl. V roce 1947 byla obec povýšena na město.

 

Praotec Maďarů je pták Turul

Návštěvníci Tatabanye si mohou prohlédnout velkou kovovou plastiku mytologického tvora – ptáka Turula, která se vypíná na skále na městem. Plastika pochází z roku 1907. Báje vypráví, že v dávné době, kdy ještě maďarské kmeny žily na východě, měla jejich princezna Emese sen. Obrovská pták Turul ji v noci navštívil na loži a pojmul ji jako ženu. Princezna svůj sen odvyprávěla otci. Za 40 týdnů se jí narodil syn, který, když dospěl, pod vedením svého otce Turula na obloze odvedl lid do nové země. Cestou sice zemřel, ale vedení se ujal jeho syn (Turulův vnuk) Arpád, zakladatel dynastie.

Tolik dávná báje.

 

Termální a zážitkové lázně Gyémánt

Většina turistů, kteří do Tatabanye přijíždějí, chce sice bájného Turula vidět, ale jejich hlavním cílem je návštěva termálních a zážitkových lázní pro celou rodinu Gyémánt (Démant). Návštěvníkům jsou k dispozici po celý rok, protože sedm bazénů je pod střechou. Otevřeno je ve státní svátky.

Hosté mohou využít lázeňských a wellness služeb, děti a mládež najdou zábavu v “akčních“ bazénech. Jestliže chtějí rodiče využít lázeňských služeb nebo relaxovat v termální vodě, mohou děti svěřit kvalifikovaným pracovníkům, kteří připravují animační dětské programy. Do lázní mohou jet i rodiny s kojenci – v lázních jsou přebalovací místnosti a místnost pro klidné kojení nejmenších.

V letní sezoně je otevřeno i venkovní koupaliště s dalšími pěti bazény, dětskými a sportovními hřišti, bezplatná lehátka na slunění a odpočinek. Voda ve venkovních bazénech je temperovaná, takže je možnost koupat se i při nižšá venkovní teplotě.

Pro zdraví a relaxaci

Zatímco si děti hrají, mohou dospělí využívat široké nabídky wellness služeb:

  • Saunování: S vitamínem C, pivní, solný – oceánské kouzlo, s léčivými bylinkami, relaxační, démantový s levandulovým olejem.
  • Masáže: tradiční thajská masáž, thajská masáž rukou a nohou, masáž aromatickými oleji, masáž hlavy, krku a šíje, wellness masáž, sportovní masáž, švédská masáž, anticelulitidní masáž.
  • Doplňkové služby: Restaurace, plavání batolat, vodní relaxace, bezplatné parkoviště, bezplatný dozor nad dětmi a animační programy, půjčování osušky, úschovna cenných předmětů.

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.