Při dovolené v Maďarsku se nemusíme obávat nějaké velké nepřízně počasí. Snad jedině v zimě, a jestliže pobýváme v oblasti blízké maďarské puszty, můžeme zažít velký chlad a povětří. Léto bývá horké, což ovšem v současné době platí i pro naše území. Jara jsou časnější, vlahá s vlídná. Podzimy dlouhé a slunečné. Klimatu odpovídá i charakter zemědělské výroby, zejména co se týká pěstitelství.

Počasí v Maďarsku

Maďarsko je vnitrozemí stát, takže je pro ně typické kontinentální klima. Od jara do podzimu je v Maďarsku tepleji než u nás, zimy by měly být chladnější. Velmi ale záleží na místě. Když budeme zimu trávit ve velkém městě, nijak krutá nám nebude připadat. Mírnější zimy jsou také v oblastech chráněných pohořími.

Větry z puszty

Když se ale v zimě dostaneme do oblasti puszty, poznáme, co to je kontinentální zima. Z puszty vanou studené větry, které nezastaví ani městská výstavba. Kdo se v zimě chce vydat třeba do Hortobágů nebo jen do Debrecína, měl by mít ve výbavě skutečně teplý a především větru vzdorný svršek.

Listopad v Bükfürdő

Na druhou stranu například při návštěvě termálních lázní v Hajdúszoboszló můžeme vychutnat kuriózní situace, kdy se koupeme ve venkovním termálním bazénu s vodou teplou 37 stupňů a nad hlavou nám mrzne (nutno mít vhodnou koupací čepici, jinak si místo upevněného zdraví odneseme pořádnou rýmu). Sníh zde bývá už v prosince, ale ne velké množství.

Dlouhý podzim

Jiný – už skoro zimní zážitek však můžeme mít třeba z lázní v Bükfürdő poblíž Soproně Szombatheli. Ještě v listopadu jsou ulice plné podzimních květin a zeleně, stromům jako by se ani nechtělo opadat. Na zahrádkách rodinných domků v Büku můžeme vidět v listopadu dozrávat kiwi (viz obrázek). Podzimní deště přicházejí zřídka, bývají nečekané, a velmi studené.

Jaro dřív než u nás

Jaro v Maďarsku je skutečně krásné. Přichází dřív než u nás, a čím jsme jižněji, tím spíš rozdíl vidíme a na vlastní kůži příjemně cítíme. Deštíky jsou jen občasné a vlahé, ovšem je třeba s nimi počítat a vybavit se pláštěnkou. Nejkrásnější jaro je v oblastech s ovocnářskou tradicí – třeba v okolí Kecskemétu, když kvetou meruňkové a broskvové sady nebo jabloňové sady v okolí Nyíregyházy.

Časnější příchod jara poznáme i na maďarských tržnicích – čerstvá raná zelenina se na pultech drobných pěstitelů objevuje už v polovině března, a vzhledem k velkému množství i za velmi příznivé ceny, o druhové pestrosti nemluvě.

Léto je horké. Jako už všude

Léto je v Maďarsku obvykle suché a velmi horké. To ale už asi žádného Evropana nepřekvapí, protože se letní teploty v posledních letech zvyšují, takže mnohde dosahují skoro stejných průměrných teplot, které se pro Maďarsko v červenci a srpnu uvádějí 26 stupů Celsia. Velmi suchá léta jsou zejména v oblasti puszty. Teplé počasí přeje pěstování paprik, rajčat, melounů, ale především vinné révy.

Do Budapešti s deštníkem

Jestliže je nějaká oblast Maďarska v nepřízni počasí, tak je to hlavní město Budapešť. Při jeho návštěvě musíme se srážkami počítat během celého roku.  Ani sníh není v Budapešti nijak výjimečný.

Foto: Listopad v Bükfürdő (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.