Na jihu Maďarska, na úpatí pohoří Mecsek, leží Pécs, jedno z nejhezčích maďarských měst. Založili je Římané na počátku druhého století a již o dvě století později bylo Sopianae, jak se tehdy jmenovalo, kvetoucím provinčním městem. Stalo se centrem raného křesťanství. Štěpán, první maďarský král, tu založil roku 1009 episkopát. V Pécsi panuje téměř středomořské klima a turisté se v ní cítí opravdu uvolněně. Pécs, česky Pětikostelí, je dobrým tipem k zastavení, když například cestujeme do Chorvatska nebo Srbska.

Cesta do Pécsi

Do Pécsi, Pětikostelí, se autem od Budapešti dostaneme po dálnici M6 nebo od Balatonu po silnicích nižší třídy (když nechceme kupovat dálniční známku). Z Budapešti to je 200 kilometrů, od Balatonu 112 kilometrů. Na chorvatskou hranici to je z Pětikostelí 40 a na srbskou hranici necelých 80 kilometrů.

Do Pécsi můžeme cestovat vlakem, a to z BudapeštiKeleti nebo z Vídně. I když bychom vlakové spojení nepoužili, půvabná budova nádraží v Pécsi stojí za vidění.

Pécs, Sopianae, Fünfkirchen, Pětikostelí

Turisty zajímají především pozůstatky Sopianae, kterou založili Římané na počátku druhého století. Ve městě provincie Pannonie žilo v době největšího rozkvětu osm až deset tisíc obyvatel.

Bazilika minor v Pécsi

Světovým unikátem z prestižního seznamu UNESCO je hřbitov dávné Sopianae. Římané po sobě zanechali jednoduché kostely, kaple a mauzoleum s hrobkami umístěnými pod stavbami.

Archeologové tu odkrývají stále nové hroby. Během průzkumu, který se děje již přes dvě stě let, jich už odkryli stovky. Stěny pohřebních komor a mauzolea jsou bohatě zdobeny, nejčastěji výjevy z bible. V žádném jiném evropském městě se podobné hřbitovní stavby zdobené freskami nenašly.

  • V současné době je veřejnosti přístupno sedm pohřebních komor – některé nesou výzdobu typickou pro období raného křesťanství, mim o jiné například jedno z prvních vyobrazení Panny Marie.

Mísení kultur

Odlišnou kulturu a náboženství představuje jiná významní památka Pécsi – mešita paši Quasima. Nachází se na hlavním náměstí. Mešita byla postavena na místě původně stojícího gotického kostela jako symbol vítězství.

Další mešišta v Pětikostelí, postavená Yakovali Hassanem, má i minaret s tureckým půlměsícem. Je nejzachovalejší osmanskou stavební pamatkou tohoto druhu na území Maďarska. Slouží městské muslimské komunitě, ale pokud se nekonají obřady, je otevřena i pro veřejnost.

Bazilika minor

Významnou stavební památkou je katedrála v Pécsi. Pochází z 11. století. Nese stopy mnoha stavebních stylů – od románského, přes gotiku a renesanci. Po vítězství nad Turky prošla rokokovou a klasicistní úpravou. Současnou podobu má až od roku 1880, kdy dostala podobu novorománskou (aby jí byl navrácen původní vzhled). Při papežské návštěvě Jana Pavla II v roce 1990, katedrála získal prestižní hodnost „bazilika minor“ (menší).

Muzeum „klamání“

Při návštěvě Pécsi by bylo věčnou škodou nenavštívit muzeum Victora Vasarelyhy, zdejšího rodáka a zakladatele výtvarného směru op-art. V Pécsi je jedna z celkem tří sbírek Vasarelyho prací. Výtvarná díla, jejichž působnost je založena na optickém klamu, se budou líbit i dětem a těm, kteří si na výtvarné umění moc nepotrpí.

Další tipy

  • Muzeum porcelánky Zsolnay. Kromě expozice, která nabízí chronologický vývoj činnosti světoznámé manufaktury, se turistům líbí i porcelánová kašna na hlavním náměstí. Porcelán je typickým produktem Pécsi, takže si turisté rádi nějaký kousek odvetou jako suvenýr.
  • Csontváry muzeum (sbírka obrazů)
  • Televizní věž. Otevřeno pro návštěvníky; poskytuje příjemné výhled na město a pohoří v okolí.

Foto: Pécs, bazilika minor (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.