Čtvrtým největším městem Maďarska je Miskolc. Miskolc, česky Miškovec, je regionálním centrem severního Maďarska. Žije v něm na 163 000 obyvatel. Miskolc je obklopen pohořím Bükk (Bukové hory). V Miškovci a jeho okolí se nacházejí turisticky atraktivní cíle. Největší atrakcí, za kterou do města přijíždí tisíce návštěvníků, jsou termálníjeskynní lázně, evropská rarita.

Cesta do Miskolce

Do Miskolce se dostaneme z Budapešti po dálnici M3, respektive M30. Po silnici nižší třídy můžeme do Miskolce dojet i z Egeru, kdybychom chtěli návštěvu obou měst spojit. Jinou možností je příjezd od Debrecenu po M3 (M35). Pro jízdu po dálnici je třeba mít dálniční známku. Případně lze také do Miskolce cestovat ze Slovenska od Rimavské Soboty.

Do Miskolce je rovněž dobré vlakové spojení, ve městě jsou dvě nádraží. Z Budapešti je třeba vyjet z nádraží Keleti (cesta vede přes Gödöllő).

Prohlídka Miškovce

Výletní úzkokolejná železnice

Turistické poznávání Miskolce je nejlepší začít v informačním centru. Protože většina návštěvníků nerozumí maďarštině, lze se tam bez problémů domluvit anglicky. V infocentru je možno zdarma získat mapky okolí, seznam místních pamětihodností a podobně.

 • Atraktivní a historicky cennou stavební a uměleckou památkou je ortodoxní řecký kostel. Je v něm k vidění největší seskupení ikon ve střední Evropě vysoké šestnáct metrů. V 88 obrazech je tam zpodobněn život Ježíše Krista. Votivní obraz kazaňské Černé Marie je darem ruské carevny Kateřiny II.
 • V sousedním kostele je zase soustředěno množství klenotů maďarské ortodoxní církve.
 • Na úpatí vrchu Avashegy, jinak známého vinnými sklepy, se nalézá kalvinistický kostel – jedna z nejkrásnějších gotických staveb v Maďarsku. Z jeho samostatně stojící zvonice ze 16. století se každou čtvrthodinku rozléhá zvonkohra.
 • Z vyhlídkové věže na vrcholu kopce je krásná vyhlídka na město a okolí.
 • V restaurovaném Rákocziho domě ze 17. století je umístěna Galerie města Miskolc, kde jsou vystavena díla slavných rodáků města.
 • Radniční náměstí je zajímavé domy z 19. století. Turisty může zaujmout i množství obchodů na náměstí.
 • K dalším zajímavým objektům patří Národní divadlo Miskolc.
 • Protestantský dřevěný kostel byl postaven v roce 1998 jako přesná replika původního kostela, který v roce 1997 shořel.
 • V částečně restaurované zříceniny středověkého hradu se v květnu a v srpnu konají středověké hry.

 

Výlety do okolí

 • Na jezeře Hámori je možnost projet se lodí.
 • Další atrakcí je projížďka otevřenými vozy po úzkokolejné železnici na trase Miskolc-Diósgyőr.
 • Další výlet do okolí může směřovat k Annině jeskyni, což je travertinový útvar vytvořený vodou.
 • V blízkosti vchodu do jeskyně je 20 metrů vysoký vodopád, nejvyšší v Maďarsku. Přes zimní měsíce až do března je uzavřena.

 

Jeskynní termální lázně Miskolc Tapolca

Zdejší termální a jeskynní lázně jsou unikátním přírodním úkazem. Voda bohatá na minerální látky a křišťálově čistý vzduch působí léčivě na choroby srdce, krevního oběhu, dýchacích cest a na revmatické onemocnění.

Z bazénu se proplouvá do nitra jeskynního masivu, který je zevnitř osvětlený. Můžete se buď nechat nést proudem a jen tak splývat s hladinou, nebo vplout do jiného jeskynního masivu a plavat pod krápníkovou kopulí. Voda je teplá 26 stupňů Celsia, vlhký vzduch je příjemný. Z jednoho skalního masivu vytéká umělý vodopád, z další stěny prýští z boku prudký pramen, u něhož se nechávají lázeňští hosté masírovat.

 

Foto: Výletní úzkokolejná železnice (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.