V Maďarsku se platí forinty. Drobné od forintů se nazývají filléry, ale mají tak nízkou hodnotu, že se s nimi nesetkáme. V současné době nejsou ani v oběhu. Když cestujeme do Maďarska, je někdy obtížné sehnat forinty, hlavně když žijeme v menším městě. Nemusíme si tím ale nijak lámat hlavu – forinty si hned po příjezdu na maďarské území můžeme vybrat z bankomatu nebo koruny směnit za forinty v bance. V oblastech blízko rakouských hranic lze někdy zaplatit i eury.

Forinty nemusíme vézt z domu

Maďarskou měnou je jeden forint. V Česku můžeme směnit koruny za forinty obvykle jen ve větších městech. To ale ničemu nevadí, protože není žádný problém peníze vyměnit na místě, a nebo si je „vytáhnout“ z bankomatu, případně směnit v bance.

  • Bankomaty jsou v provozu 24 hodin denně,  sedm dní v týdnu.
  • Banky mívají otevřeno od pondělí do čtvrtka od osmi do 15 hodin, v pátek od osmi do 13 hodin. Ve velkých nákupních centrech jsou pobočky bank otevřeny do 18 hodin.
  • Ve větších obchodech, u benzínových pump nebo i při vstupu do lázní není problém platit bezhotovostně kartou.
  • Naopak v ubytovacích zařízeních – i ve větších penzionech – požadují platbu v hotovosti. Jestliže budeme platit ubytování před odjezdem, je dobré se na způsob platby zeptat hned při příjezdu.

Maďarská platidla

V Maďarsku jsou v oběhu mince a bankovky.

  1. Mince jsou raženy v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 forintů. V obchodech se setkáváme s tím, že pokladní – kromě účtenky, vrací nazpět do posledního pětiforintu (ceny zboží jsou uzpůsobeny hodnotě mincí). Veřejné telefony, fungující na mince, přijímají mince v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 HUF.
  2. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000, 10000 a 20000 forintů.

Kurs forintu: Výhoda pro „nepočtáře“

Mezinárodní kód forintu je HUF. S takovým označením se sekáváme například ve směnárnách. V Maďarsku se používá zkratky Ft. Je to stejné jako když u nás používáme zkratky Kč, ale kód koruny je CZK. Cena forintu je nízká. I když se kurz stále mění, orientačně počítáme, že 100 forintů (HUF) stojí plus mínus 9 korun (CZK).

  • Kdo není příliš silný v matematice a nenosí s sebou stále kalkulačku, současný kurs forintu vítá. Abychom si ceny zboží a služeb rychle orientačně převedli na koruny, stačí škrtnout poslední nulu a o deset procent „couvnout“.
    Příklad pro naprosté „nepočtáře“: Jestliže kilogram mleté papriky stojí 3000 forintů, „odmažeme“ nulu a odečteme 30 – vyjde nám cena 270 korun. Protože se ale kurs mění, postačí posun desetinné čárky – pak jsme příjemně překvapeni, že to „bylo méně“.

Lidé ze zemí s jinou měnou než korunou mají přepočet obtížnější:

Kurz forintu

1 česká koruna – 11,44 HUF

1 euro – 398,1 HUF

1 US dolar – 271,31 HUF

1 libra šterlinků – 424,51 HUF

1 chorvatská kuna –  40,60

1 rumunský lei 70,11 HUF

(kurz září 2015)

Forint nemá dlouhou historii

Forint jako měna byl v Maďarsku zaveden až po druhé světové válce. Do té doby se v Maďarsku platilo rakousko-uherskou korunou (do roku 1918), maďarskou korunou (do roku 1927) a maďarským pengő (do roku 1946).

  • Pengő přešlo i do lidové mluvy – fráze „Nemám ani pengő“ se dřív používala asi tak, jako v současné době řekneme „Nemám ani vindru (floka).“

Ilustrační foto: freeimages.com 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.