Maďarský ohař, jinak vyžla,  je lovecký pes s prastarými kořeny, ale jako samostatné národní plemeno byl uznaný až ve třicátých letech 20. století. Plemeno maďarský ohař má dvě varianty – maďarský ohař krátkosrstý a maďarský ohař drátosrstý. I když se trochu liší, základní stavbu těla povahové rysy mají obě varianty stejné: jedná se o psy bystré, společenské, dobře vycvičitelné pro pomocné lovecké práce.

Pěkný, bystrý a temperamentní pes

Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarského ohaře si nepořizují pouze nimrodi. Protože se jedná o psí plemeno velmi společenské, oddané svému pánovi a celé jeho „smečce“, dost často se ocitá v rodinách, které nemají s lovem nebo myslivostí nic společného.

Maďarský ohař nemusí nutně lovit, ale potřebuje dobrý výcvik a denní dlouhé venčení. Nebude mu nikdy dobře v bytě, obzvlášť měl-li tam být půl dne sám. Majitel musí počítat s tím, že je maďarský ohař živé temperamentní plemeno. Proto není vhodný pro lidi, kteří na denní dlouhé procházky nebudou mít čas nebo sílu.

Dobrý lovecký pomocník

Maďarský ohař (vyžla) je výborným pomocníkem lovce, nelze ho ale srovnávat s tvrdými plemeny například německých ohařů.

Maďarský ohař je lovcův spolehlivý pomocník použitelný pro lov v lese, na poli a na vodě.

 • Dobře drží stopu,
 • pevně vystavuje,
 • spolehlivě přináší,
 • nevadí mu vodní práce a dobře sleduje stopu i na vodě.
 • Neunaví ho náročný terén.

Maďarský ohař se velmi dobře učí, rychle rozumí povelům – i třeba jen gestům, s pánem dokáže tvořit „jeden celek“. Protože je to pes skutečně elegantní, úhledný, někdo by řekl až noblesní, velmi pěkně se vedle lovce (či jiného pána) vyjímá.

Protože je maďarský ohař bystrý, a – jestli lze v případě zvířete použít toho slova – až inteligentní pes, často se s ním chovatelé účastní různých soutěží, kde je předpokládána nejen rychlost, ale také bystrost a správná reakce.

Maďarský ohař krátkosrstý

 • Maďarský ohař krátkosrstý je středně velký pes, který má sice lehkou kostru jemné konstrukce, ale dobře vyvinuté a rovnoměrně rozložené svaly. Působí štíhlým, sportovním a elegantním dojmem.
  Má pěkně utvořenou hlavu s klenutou širokou lebkou. Velmi sympaticky působí je oči – jsou bystré, živé, někdy až veselé. Středně nasazené svěšené uši sahají do tří čtvrtin délky hlavy.
  Maďarský ohař krátkosrstý dorůstá do výšky 53 až 64 centimetry a dosahuje váhy 22 až 30 kilogramů (fenky jsou drobnější). Tělo psa je rovné, dobře osvalené, ocas se obvykle kupíruje.
  Srst je krátká, červeno hnědá, až rezatá či žemlová.

Maďarský ohař drátosrstý

 • Maďarský ohař drátosrstý je pes sice jemnější konstrukce a střední velikosti, ale oproti svému krátkosrstému příbuznému má silnější stavbu těla. Dorůstá stejné velikosti a váhy jako ohař krátkosrstý.
  Má hrubou, hustou a tvrdou srst, která dobře odpuzuje vodu. Srst má světle hnědou až plavou barvu.
  Hlavu má širší, mírně klenutou, krk delší a svalnatý.
  Středně dlouhé uši mají trojúhelníková tvar.
  Dlouhý ocas se těmto ohařům nekupíruje.

Foto: Maďarský ohař krátkosrstý (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.