Maďarská kuchyně proslula jedinečnými polévkami, nepřebernými variacemi nejrůznějších gulášů, perkeltů a paprikášů, husími játry, paprikami, kuřaty, rybami a zvěřinou. Z cukrářských výrobků Maďarsko proslavily zejména kremeše. Výtečná jsou maďarská vína a ovocné pálenky.

Maďarská kuchyně, to není jen paprika

Maďarská kuchyně je známá hlavně tím, že k přípravě pokrmů používá jemně mletou papriku několika druhů, dále pak ve větší míře cibuli, papriky, rajčata, česnek a s oblibou kysanou smetanu. Mezi typické maďarské pokrmy patří guláše, paprikáše, perkelty a tokáně vždy s výborným hovězím, vepřovým, skopovým či drůbežím masem.

Plněné papriky

Maďarskou kuchyni neproslavila jen paprika a další koření, ale i způsob přípravy jídel, který dokáže spolu s kvalitními surovinami a množstvím neobvyklých chutí proměnit i ten nejvšednější prostřený stůl ve slavnostní tabuli.

Maďarská kuchyně vždy kladla důraz na to, aby jídlo nebylo pouhou výživou organismu, ale aby bylo i lékem, který zprostředkuje požitek, uklidní, vytvoří příjemnou pohodu, „mír těla“.

Charakteristika maďarské kuchyně

Kdo miluje dobré jídlo a víno, tomu je maďarská kuchyně velice blízká. Vyznačuje se rozmanitostí chutí. Charakteristikou maďarské kuchyně je sice červená paprika, ale musí to být ušlechtilá segedínská sladká, mletá bez jádřinců a stopek. Nedráždí ústní sliznici, nevyvolává nepříjemný pocit palčivosti, má však nádhernou barvu a vůni.

Další specialitou maďarské kuchyně je cibule a jíška připravená s cibulí a paprikou. Na paprice s cibulí se připravují vyhlášená jídla maďarské kuchyně guláš, perkelt, paprikáš a tokáň.

Základní jídla maďarské kuchyně

 1. Guláš (gulyás) se podává jako polévka. Na základ z cibule a papriky se použije buď hovězí, vepřové nebo skopové maso, přidá se kořenová zelenina, brambory, paprika, rajčata a koření. Guláš se vyznačuje velkým množstvím řídké šťávy a dává se do něj tarhoňa nebo noky.
 2. Perkelt (pörkölt) – na rozdíl od guláše má méně šťávy a je hustší. Příprava je podobná jako u guláše. Připravuje se nejen z vepřového a hovězího masa, ale i z telecího a drůbežího nebo ze zvěřiny.
 3. Paprikáš (paprikás) se dělá na menším množství cibule a papriky a zahušťuje se kyselou smetanou nebo šlehačkou. Připravuje se pouze z bílého masa a dalo by se říci, že je to jemnější obdoba perkeltu.

Labužníci dávají k těmto a dalším jídlům přednost bílému vínu od Balatonu, tokajskému vínu a seksárdskému červenému z Egeru.

Známá je lahodná meruňkovice a třešňovice (barack pálinka, cseres pálinka), které jsou populární doma i v zahraničí.

V oblasti Balatonu a kolem Dunaje se vaří rybí polévka halászlé. Nejlepší je z různých druhů ryb – kapr, štika, pstruh – vařená v kotlíku ve volné přírodě.

Maďarská kuchyně: Historie

Dnešní maďarská kuchyně se nepodobá té, se kterou přišli Hunové před tisíciletím ze středoasijských stepí do Karpatské nížiny. Přesto se v ní dosud objevují vlivy z dávných dob stěhování národů, kdy předchůdci dnešních Maďarů žili jako nomádské kmeny.

Ačkoliv neexistují žádné písemné doklady, předpokládá se, že tito „cestovatelé“ si pro svá putování připravovali jakési „konzervy“ na cestu. Byly to různé druhy sušených potravin. Například současná tarhoňa (tarhonya) – sušená těstovina z mouky a vody, která se po osmažení na sádle, paprice a cibuli přidává jako příloha k masu.

Po kočovných předcích se zachovalo i nádobí, především dodnes používaný kotlík, v němž se připravovala jídla podobná dnešním polévkám a gulášům. Chyběly v nich ovšem brambory, paprika a rajčata, které světovou kuchyni obohatily až po návratu Kolumbovy výpravy z Ameriky.

 • Po zdomácnění Hunů v Karpatské nížině začaly jejich stravu obohacovat nejrůznější cizí prvky, které podle názorů odborníků vytvořily základ pro typickou a všeobecně uznávanou maďarskou kuchyni v dnešním pojetí.
 • Středomořská inspirace z Apeninského poloostrova se do ní ve středověku dostala díky manželce Matyáše Korvína.
 • Později byl po vpádu Turků patrný silný osmanský vliv.
 • Při nástupu habsburské monarchie se otevřel prostor pro vlivy francouzské kuchyně, přicházející přes Vídeň.

Tato směsice chutí, vlivů a vůní i neobvyklých kombinací se stala základem „typické“ maďarské kuchyně.

Co ochutnat v Maďarsku

 • Paprikáš, guláš, perkelt
 • Klobásy, trvanlivé salámy, hurky (jitrnicím podobné uzenářské výrobky)
 • Místní vína a pálenky
 • Nejrůznější kremeše (cukrářské řezy s vysokou vrstvou krémů)
 • Smetanu, jogurty, čerstvé sýry maďarské výroby
 • Langoše (se smetanou a sýrem)
 • Papriky na všechny způsoby (plněné, nakládané, pečené)

Foto: freeimagec.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.