Jezero Velence se rozkládá na polovině cesty mezi Budapeští a Balatonem. I když hlavní turistická sezona u jezera trvá od poloviny března do poloviny října, nedaleké termální lázně Agrás vítají hosty po celý rok. Kdo navštíví obě místa, pozná kus typického Maďarska. Jezero Velence je rájem pro rybáře a milovníky přírody – k vidění jsou hlavně vodní ptáci. Jezero Velence (maďarsky se stejně jmenují i Benátky) dostalo svůj název pro množství malebných ostrovů, které svým charakterem Valencii připomínají.

Valence, maďarské Benátky

Kromě těch italských mají Benátky i své jmenovce na jiných místech Evropy Jedním z takových míst je mimo jiné maďarské jezero Velence. (Benátky se maďarsky řeknou Valence). Velence je třetím největším jezerem v Maďarsku a leží asi 55 kilometrů od Budapešti směrem k Balatonu.

Velence je oblíbenou rekreační oblastí, ale zejména je to ptačí ráj. Na vodní hladině o ploše 26 čtverečních kilometrů je množství nevelkých ostrovů, odtud podobnost s Benátkami. Tu objevili italští řemeslníci, kteří tam přišli za prací v 18. století a v kraji se usadili.

Ostrovy, stejně jako břehy jezera, jsou porostlé rákosím, poskytujícím útočiště velkému množství vodního ptactva. Najezeře pravidelně hnízdí osmadvacet druhů ptáků. Ukáznění turisté mohou ptačí život pozorovat poměrně zblízka, ostatně rezervace slouží také k výuce.

Rybáři loví v rákosových zátokách jezera štiky, sumce, pstruhy a kapry.

Lázně Argárd

Součásti regionu Jezero Velence jsou termální lázně Argárd. Celý areál lázní v Agárdu byl v roce 2007 zrekonstruován. Moderně řešená budova lázní stojí nad pramenem vyvěrajícím v tisícimetrové hloubce.

Velký bazén neslouží ani tak k plavání (to se ostatně nedoporučuje v žádných termálních lázních), ale k relaxaci a odpočinku při působení termální vody.

V komlexu lázní fungují i další wellness služby na evropské úrovni. V lázeňském objektu je možno vyuřít krytý léčebný bazén nebo bazén rodinný, v němž jsou instalovány prvky pro vodní zábavu a relaxaci: chrliče, masážní lůžka, vodopády, gejzíry a bazénkem pro nejmenší.

Voda je lehce cítit po síře a má blahodárné účinky při:

  • léčení poruch pohybového ústrojí,
  • chronických revmatických potíží,
  • opotřebovaných kloubů (artróza)
  • a gynekologických problémů.
  • Využívá se s výbornými výsledky v rehabilitaci poúrazových stavů a ochrnutí.

Z nitra země vyvěrá v teplotě asi 58 stupňů Celsia, pro lázeňské účely je chlazena na 32 až 36 stupňů. Návštěvníci lázní se mohou ubytovat ve velkém kempu.

Velence, to není jen koupání a rybaření

Pozvánku k jezeru Velence stojí za to přijmout. Tento lázeňský komplex nabízí svým hostům nesčetné množství útulných hospůdek, čardášových palíren, ale i malých penzionků a hotelových komplexů.

Na jezeře se můžeme projet na loďkách, krmit labutě, anebo surfovat. Na čistých plážích najdeme tenisové a volejbalové kurty, stejně jako stánky s langoši, večer se můžete pobavit na diskotékách a v billiardových klubech.

Za zmínku také stojí, že ceny zde nejsou přemrštěné, hostů si vřelí Maďaři velmi váží a rádi poradí, kam se vydat na fakultativní výlety do okolí.

 

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.