Lázně Gyula „perla maďarské nížiny“, ležící při maďarsko rumunské hranici. Říká se o nich, že jsou nejhezčí léčivé lázně v Maďarsku. Dovolená v termálních lázních v maďarském městě Gyula se bude líbit každému, kdo má rád moderní vodní zábavu , ale zároveň vnímá estetické prostředí a využívá bohatý kulturní život malého města. V rodišti čabajské klobásy si přijdou na své znalci kvalitních uzenin. Ale především lázeňský pobyt v Gyule ocení lidé, kteří hledají úlevu od zdravotních obtíží v alkalických termálních pramenech.

Cesta do Gyuly

Lázeňské letovisko Gyula (čteme ďula) leží asi 240 kilometrů jihovýchodně od Budapešti. Pojedeme-li do Gyuly po silnici, nejkratší cesta je přes Brno, Bratislavu, Györ, Budapešť. V Kecskemétu sjedeme z E 75 ve směru na Békéscsabu. Z ní je to do Gyuly už jen 17 kilometrů. Pro průjezd Slovenskem a Maďarskem je třeba mít dálniční známku. Z Prahy to je po silnici asi 740 a z Brna necelých 560 kilometrů. Název Gyula je maďarská podoba jména Julius.

Lázně Gyula

Lázně v Gyule byly postaveny v osma a půl hektaru velké zámecké zahradě patřící kdysi rodině Almasyrů, a dnes je to chráněná přírodní rezervace. Rozmístěním 18 bazénů ve větších vzdálenostech se podařilo dosáhnout toho, že i při návštěvě deseti tisíc hostů lze zde najít tiché místo na odpočinek.

Hrad v Gyule

Voda s teplotou 72 stupňů Celsia je hnědavě zabarvená, což je způsobeno vysokým obsahem minerálních látek, tryská z hloubky až 2000 metrů. Použití této léčivé vody má vynikající účinky při:

 • léčení pohybového ústrojí,
 • při léčení místních nervových chorob,
 • při rehabilitačních ošetřeních po nehodách a operacích,
 • léčení žaludku
 • a gynekologických onemocněních.

Oblíbené jsou:

 • bahenní zábaly,
 • léčebné plavání,
 • noční koupele
 • a léčivé masáže s krémem vyrobeným ze zdejší léčivé vody, který se počítá za novinku ve světovém měřítku.

V Gyule se nikdo nenudí

Kromě balneologických zařízení zde najdou možnosti rekreace a kulturního vyžití návštěvníci všeho věku.  

 • Pro mládež a rodiny jsou zde volné plavecké bazény, velká skluzavka, plážový volejbal, minigolf a sportovní programy jako vodní fotbal, plavecké závody a další dynamické atrakce.
 • Večerní programy se organizují s nostalgickou nebo zábavní hudbou.
 • Obdiv si získává přírodní rezervace s takzvaná šnečí zahradou.

Kdo má rád stromy a květiny, má bohatou příležitost se jim obdivovat v rozsáhlém parku. Odborníci označili tabulkami jednotlivé druhy stromů a je mezi nimi nejedna rarita. Nachází se zde – dnes již bez koruny a s železným mřížovím – javor, zvaný Erkelův strom. Obvod kmene je téměř čtyři metry. Pod jeho korunou napsal velký hudební skladatel Ferenc Erkel část svých oper.

Hrad a hradní divadlo

Kromě lázní je velkou letní atrakcí Gyuly hradní divadlo. Od června do září přicházející hosty vítá skutečně festivalová nálada s bohatým uměleckým a hudebním programem. Hradní divadlo umístěné ve vnitřním hradu slouží od roku 1964.

Hrad s vysokými hradbami a vodními příkopy, který tvoří dominantu Gyuly, začali budovat z červených cihel ve 14. století k obraně proti tureckým nájezdům.

Město plné soch a květin

Gyula, která má něco málo přes 30 tisíc obyvatel, je půvabné úhledné městečko, jehož úpravnost musí každého návštěvníka zaujmout. Ulice a chodníky jsou naprosto čisté, všude květinová výsadba, sadařské úpravy a hlavně, což je dost výjimečné – po celém městě je instalováno mnoho soch, plastik a jiných uměleckých děl, a dále množství fontán a jiných děl založených na efektu vody. Některá „vtahují do hry“ – vodní loubí, které průchozího nepostříká, nerezový kónus, na jehož plášti se „složí“ antický výjev „rozložený“ na chodníku (a kterého si chodec jinak ani nevšimne) a jiné další.

Klasicistní obytné domy, římskokatolický kostel, muzea, galerie, to vše stojí za pozornost návštěvníků.

Ubytování v Gyule

Pro návštěvníky je připraveno 3000 lůžek ve všech kategoriích. Od tříhvězdičkových hotelů, pensionů, ubytování v soukromí, po možnost stanování. Ubytování v Gyule je třeba zajišťovat s předstihem, a to zejména v sezoně (v maďarských lázních se tradičně počítá od Velikonoc do Martina).

Víte, že…

… právě Gyula je rodištěm originální čabajské klobásy? Zde se zrodila, zde se vyrábí a expeduje do celého světa. Ve výrobně je zřízeno i muzeum čabajské klobásy, kde je prohlídka zpestřena ochutnávkou. Když se po privatizaci v 90. letech ocitla výrobna na pokraji krachu, stát ji odkoupil, aby byla pravá čabajka v Gyule zachována. Čabajská klobása jako národní produkt se expeduje s papírovou obroučkou v barvách národní vlajky.

Foto: Hrad v Gyule (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.