Při vyslovení názvu druhého největšího maďarského města ledaskomu v duchu zavoní uzená pečínka nebo tenké paprikové párky. Debrecen, česky Debrecín, proslul jejich výrobou. Ale ještě víc je Debrecen v celém světě znám jako evropské centrum kalvínského náboženství. A další slávu Debrecenu zajistily termální prameny, díky kterým je Debrecín znám i jako lázeňské město. Maďarský Debrecen je zajímavý z mnoha pohledů, a tak stojí za návštěvu.

Debrecen: Puszta, kalvíni, lázně, dobré jídlo

Debrecen (Debrecín) leží na okraji maďarské puszty (evropský unikát), nedaleko hortobáďské csárdy (kraj kočovných pastevců a místo výskytu jedinečné fauny a flory), poblíž hranic s Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem. Debrecen má něco přes 200 tisíc obyvatel. Leží v naprosté rovině (okraj puszty) a neprotéká jím žádná řeka.

Kalvin Vendegszobak, hotelový komplex v centru Debrecenu

Debrecen návštěvníky přitahuje svou historií, která je zaznamenána od 13. století. Od poloviny 16. století se ve městě rychle rozšířilo kalvínské náboženství.  Debrecen si tím „vysloužil“ stále používaný přídomek „kalvínský Řím“.

Pro turisty jsou atraktivní rovněž zdejší termální lázně – v okolí města se nacházejí geotermální prameny.

Pro milovníky dobrého jídla je Debrecen městem výtečných uzenářských specialit a dobrého vína (region sousedí s tokajskou oblastí).

Cesta do Debrecenu

 1. Do Debrecenu se nejsnadněji dostaneme autem, a to buď nejkratší cestou po dálnicích (Brno, Bratislava, Budapešť, Debrecen), a nebo kratší a déle trvající trasou (Brno, Trenčín, Zvolen, Rimavská Soboty, Miskolc, Debrecen).
 2. Vlakem musíme do Bratislavy a Vacu, kde se přesedá na vlaky přijíždějící na Budapešt-Nyugati, odkud odjíždějí vlaky do Debrecenu. Ostraváci mohou zvolit cestu přes Košice.
 3. Linkovým autobusem by byla cesta do Debrecenu zdlouhavá, ale je rovněž možná (přes Bratislavu, Budapešť).
 4. Debrecen má sice menší letiště, ale provoz se k turistickým účelům moc nevyužívá (z ČR vůbec).

Pohyb po městě

Turisté mohou používat městskou dopravu (je třeba koupit si lístek), a nebo chodit pěšky – střed města není rozsáhlý. Tramvaj má první stanici (i konečnou) u nádraží. Je možno udělat si malý okružní výlet pro první orientaci. Tramvaj jede po hlavní třídě, kolem Velkého kostela, dál veze k rekreační zóně (zoo, zábavní park, lázeňská oblast s akvaparkem) a pak se vrátí nazpět k nádraží. V Debrecenu dále jezdí trolejbusy a městské autobusy. Ve městě je běžné jezdit na kole.

Jídlo a pití

V Debrecenu je mnoho restaurací, ale stravovat se jenom v nich, to by vyšlo dost draho (ostatně jako i u nás). Na menší jídla je možno zajít do různých pekařství nebo řeznictví a tam si vybrat z místních specialit. Vynikající je například pečivo s nějakým „hurkem“ – jitrnici podobný masný výrobek různě pikantní chuti. O klobásách ani nemluvě – všechny jsou výtečné.

Co se týká pití, byl by „hřích“ nedopřát si tokajského vína (cena je až neuvěřitelně nízká). Právě tak stojí alespoň za ochutnání některá ze zdejších palinek (ovocné pálenky).

První kroky do infocentra

Pro získání přehledu o všech turistických zajímavostech a možnostech je dobré nejprve zajít do informačního centra. Je možno dobře se domluvit německy, anglicky nebo směsí obou jazyků. U lidí kolem padesátky se někdy dá pochodit s ruštinou.

 1. Nejvýznamnější památku Nagytemplom (Velký kostel) na Kossuth tér nelze přehlédnout. Věž je pro návštěvníky přístupná. Je na ní největší maďarský zvon Rákóczi.
 2. Nápadný je ale také starý reformovaný kostel, kterému se podle je vzhledu také říká „zkrácený“ kostel. Věž byla skutečně dodatečně snížena.

Zajímavosti Debrecenu

 • Aquaticum – lázeňský komplex ve Velkém Lese s léčivou vodou o teplotě 63 Celsia.
 • Csokonaiovo divadlo – pojmenované po významném debrecínské rodákovi básníkovi Mihályi Csokonaiom v romantizujícím slohu v letech 1861 – 1865.
 • Deri muzeum – Muzeum sídlí v neobarokní budově dokončené 1930.
 • Galerie Modem – třípodlažní galerie moderního umění z roku 2006.
 • Kostel sv. Anny – postaven v barokním slohu v letech 1721 – 1746.
 • Květinový karneval v Debrecenu – nejdůležitější z debrecínské karnevalů s mezinárodní účastí trvající druhý srpnový týden s tradicí od 1905.
 • Muzeum reformovaného sboru – muzeum dokumetujúce vývoj kritických protestantské školy Uherska, založené v roce 1538
 • Phoenix Aréna – multifunkční sportovní hala z roku 2002, druhá největší v zemi.
 • Piac utca – hlavní promenádní třída s většinou památek, obchody a kavárnami .
 • Starý reformnovaný kostel – nazývaný také Zkrácený kostel kvůli později seříznuté bílé věži.
 • Středomořský lázeňský park – moderní akvapark ve Velkém Lese .
 • Velký kalvínský kostel – postaven v klasicistním slohu s barokními prvky
 • Velký Les – rekreační zóna na sever od centra s botanických a zoologických zahrad, univerzitním areálem, lázeňskými centry.
 • Župní dům – secesní budova z let 1911 až 1912.

Foto: Kalvin Vendegszobak, hotelový komplex v centru Debrecenu (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.