Při dovolené v Maďarsku je výhodné, že nemusíme nijak zvlášť počítat peníze. Lépe řečeno – utratíme tam tolik, kolik bychom zaplatili za podobné nákupy v Česku. Ceny zboží i služeb jsou přibližně stejné. Nemusíme si dělat starosti ani s výměnou forintů, která je Česku někdy problematická: v Maďarských obchodech není problém platit kartami, hotovost si vybereme z bankomatu.

Útrata podle vlastní volby

Když jedeme na dovolenou, počítáme samozřejmě s větší útratou. Dovolená v Maďarsku ale nemusí nutně znamenat velká zásah do rodinného rozpočtu. Jsou pevné položky, na kterých neušetříme:

Ale u všeho dalšího můžeme už z domu volit takovou cenu, jaká nám vyhovuje nebo si ji můžeme dovolit – to se týká třeba ubytování nebo volby typu lázeňské péče, typu stravování.

S cestovkou nebo sami?

Dovolenou v Maďarsku si můžeme zaplatit u nějaké cestovní kanceláře, a pak kupujeme celý balíček služeb. To se hodí lidem, kteří nemají moc času.

Nebo si dovolenou naplánujeme sami. Obecně platí, že nejlevněji vyjde pobyt mimo sezonu, a ta se například v lázeňských městech počítá od Velikonoc do Martina, ale nejvyšší ceny jsou jako všude v červenci a v srpnu. Sezonní ceny se týkají především ubytování.

On-line rezervace

  • Na oficiálních webových stránkách destinace, kterou chceme navštívit, bývají odkazy na možnosti ubytování.
  • Jinou cestou je volit ubytování podle mezinárodních ubytovacích katalogů.
  • Nebo chceme bydlet v konkrétním hotelu/penzionu a najedeme si jejich webové stránky. Rezervace je možná z domu – je dobré vyměnit si pak ověřovací e-mail.

Ale zejména v Maďarských lázeňských městech se nabízí bezpočet možností ubytování v soukromí. Protože ne všichni provozovatelé „zimmer frei“ inzerují na internetu, můžeme si v penzionu zabukovat třeba jen dvě noci, osobně najít nějaký privát a přestěhovat se. Mimo sezonu to není problém, v sezoně trochu riziko.

Ceny za ubytování v penzionech  v lázeňských městech jsou sice různé, ale začínají na mnohem nižších částkách než na podobně exponovaných místech u nás. Zkušeností je ověřeno, že při troše hledání lze sehnat velmi dobré ubytování s polopenzí už kolem 4500 forintů.

Polopenze šetří kapsu

Polopenze je další způsob, jak ušetřit. Ceny menu při polopenzi jsou nižší, než při výběru z lístku. Snídaně jsou bohaté, večeře s polévkou, hlavním jídlem a dezertem přijde vhod. Na oběd pak stačí koupit si něco, co nás zláká – třeba langoše, klobásu, hurek nebo jinou specialitu, či jen ovoce.

Ceny potravin v Maďarsku

Když bychom si chtěli na dovolené vařit, vyjde to asi nejlevněji – když se ovšem budeme držet zkrátka při nákupu, což v Maďarsku lze jen těžko. Ne snad, že by byly potraviny dražší, to ne, v přepočtu vycházejí stejně jako u nás. Ale k většímu než nutnému dennímu nákupu láká druhová pestrost. Po prvním ochutnání musíme uznat, že i kvalita.

Za kolik klobásy a paprika

Co se týká nejlákavějších specialit, které si chceme dovézt domů jako suvenýr – a to jsou hlavně klobásy a paprika, existují velké cenové rozdíly.

Pravou čabajku není třeba kupovat, originál lze koupit i u nás, a za stejnou cenu. Je lepší zaměřit se na klobásy, které Maďaři pro sebe kupují v běžných obchodech. O kvalitě není třeba uvažovat, nic jiného než maso neobsahují. Rozdíl v ceně je mnohdy způsoben „vyschlostí“ výrobku – těch levnějších bude do kila méně. Ceny klobás začínají na 900 forintech, pravá čabajka nabízená v prodejnách se suvenýry se na kilu může blížit i 4000 – záleží na místě a marži obchodníka.

Totéž platí o paprice. Nejlepší cena je na tržnicích. Kilo se prodává přibližně za 3000 forintů, pálivá (csipos) kolem 3500, ale ta je na trzích nabízena po půl kilech.

Ceny vstupného do lázní

Jedeme-li do lázní, je vhodné už doma si otevřít internetové stránky zařízení. Mívají i českou verzi. Tam jsou ceníky s podrobným popisem služeb s délky pobytu za konkrétní cenu.

  1. Asi jen rodiny s dětmi při letním pobytu budou volit celodenní vstupné.
  2. Kdo jede za relaxací bez dětí, raději bude volit půldenní vstupné. Už i proto, že není doručováno trávit v termálně vodě celý den.

Rodiče s dětmi si musí být vědomi, že děti do termálních bazénů nesmějí. V cenících jsou ale uvedeny různé typy vstupenek do různých částí, aby se dal dobře skloubit pobyt celé rodiny. Mnohé lázně nabízejí o víkendech i „noční“ pobyt v lázních, kdy za jednotnou cenu mohou návštěvníci do více částí lázní.

  • Ceny vlaků a autobusů jsou stejné jako u nás.
  • Také vstupy do památek jsou stejně drahé, jako u nás. Je třeba mít na paměti, že ani u nás nejsou památky nic levného.
  • Na mnoha místech (lázně i památky) jsou nabízeny různé slevy: pro děti, rodiny, seniory.

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.