Neobvyklá poloha hlavního města Budapešti, nazývaného Královna Dunaje, jej činí jedním z nejhezčích měst světa. Území města bylo obýváno již před padesáti tisíci lety. Původně se tam rozkládaly tři samostatné obce –Starý Budín, Budín a Pešť. Kopcovitý Budín a rovinatou Pešť dodnes dělí široký tok Dunaje. Budapešť je právem označována za kulturní metropoli, turistům totiž nabízí na 240 chráněných památek, 220 muzeí a galerií, 95 divadel, 90 kin, 12 koncertních síní a další zajímavosti.

Budapešť – krásná dáma na Dunaji

Budapešť byla vystavěna na obou březích Dunaje jako hlavní město Uherska, a když se stát po první světové válce zmenšil do rozměrů dnešního Maďarska, zůstala Budapešť až neúměrně velkým – dvoumilionovým – kolosem na desetimilionový stát.

Budín a Pešť

Oproti Budínu se středověkými památkami a barokními paláci působí Pešť, tedy východní břeh Dunaje, mnohem moderněji. Většinu staré zástavby, především chudé příbytky, tu v roce 1838 smetla velká voda. Přírodní katastrofa paradoxně zapřičinila stavební boom. V Pešti postupně vznikla pravidelná síť ulic a moderních bulvárů s řadou neoklasicistních paláců, administrativních a obchodních budov.

Budapešť, budova parlamentu

K rozvoji této části města přispělo i sloučení s Budínem v roce 1873. Krátce poté spatřila světlo světa řada významných maďarských staveb, například:

  • parlament,
  • bazilika sv. Štěpána,
  • státní opera
  • nebo Maďarské národní muzeum.

Maďarský parlament je impozantní budova, která dominuje východnímu břehu Dunaje. Neogotická stavba architekta Imreho Steindla je největší budovou v celém Maďarsku – je dlouhá 268 metrů, vysoká 100 metrů a má bezmála sedm stovek místností. Architekt se znatelně inspiroval londýnským parlamentem.

  • V okolí parlamentu sídlí mnoho dalších významných institucí, umístěných většinou také ve vznosných neoklasicistních palácích.

Dalším klenotem pešťského břehu Dunaje je bazilika svatého Štěpána. I ona vznikla až v druhé polovině 19. století, i když díky neobarokním a neorenesančním prvkům působí mnohem věkovitěji. Její centrální stometrová kopule je vidět z celé Budapešti a slouží jako orientační bod.

Ulice, kde to žije

Živoucí tepnou Budapešti je Vácká ulice – Váci utca. Nejelegantnější budapešťské korzo paralelně s Dunajem protíná centrum Pešti a je lemováno módními butiky, luxusními obchody, pasážemi a kavárnami. Většina budov byla postavena v 19. a 20. Století. Vedle neoklasicistních budov najdete secesní a funkcionalistické stavby i postmoderní skleněné paláce.

Odpočinek ve Városligetu

Pokud návštěvníky Budapešti unaví věčný ruch bulvárů v samotném centru, mohou se nejstarší linkou metra v kontinentální Evropě M1 vydat do Városligetu, komplexu parků, jezírek, lázní a unikátních budov. Városliget, neboli maďarsky městský sad, leží v místech, kde se kdysi rozkládaly mokřady sloužící jako královská obora.

Hned po vstupu do samotného parku poutá pozornost turistů bizarní a nesourodá stavba Vajdahunyadského hradu.  Architekt Ignác Alpár při projektování použil fragmenty nejvýznamnějších budov v Maďarsku a snažil se využít všechny stavební slohy. V jednom komplexu se tu tedy snoubí gotika, renesance, baroko i antika.

Kdo parkem projde ještě kousek dál, spatří údajně největší lázeňský komplex v Evropě, Széchenyho lázně. Horké prameny tu byly objeveny v roce 1876 při vrtání obyčejné studny. Vyvěrají z hloubky 970 metrů a mají léčebné účinky. Voda je tu neobyčejně teplá (vyvěrá při teplotě 75 ° Celsia) a proto jsou venkovní bazény hojně navštěvovány i v zimě. Szeczényiho lázně jsou však díky své poloze ve středu města i dostaveníčkem vyznavačů nejrůznějších sportovních aktivit a proslulé jsou i šachové turnaje, odehrávající se po celý rok přímo na hladině termálních bazénů.

Další termální lázně v Budapešti

Hlavní město Maďarska může být díky více než třiceti termálním pramenům nazýváno lázeňské město.

Léčivé lázně Gellért staré přes dva tisíce let s přilehlým lázeňským hotelem mají také kryté a otevřené bazény s vodou vhodnou pro inhalace i koupele a s účinky při reumatických a kloubových onemocněních, neurózách, gynekologických potížích a poruchách metabolismu.

Tisíciletou historii již mají lázně Rudas, postavené v tureckém stylu u Alžbětina mostu, ve kterých se léčí zejména nemoci pohybového ústrojí, poúrazové stavy, gynekologické záněty, ledvinové kameny a choroby zažívacího ústrojí.

Neopakovatelný kolorit mají i lázně Király vybudované rovněž v přepychovém ryze tureckém stylu.

Budapešť se může pyšnit i celým lázeňským ostrovem Margitsziget uprostřed Dunaje, kde se nachází množství termálních bazénů, koupališť, hotelů a lázeňských domů, ve kterých jsou léčeny zejména nemoci pohybového ústrojí, problémy s páteří a neurózy.

Foto: Budapešť, parlament (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.