Balaton je největším jezerem ve střední Evropě a zároveň nejoblíbenějším rekreačním místem obyvatel Maďarska. Takřka 80 kilometrů dlouhé jezero se rozkládá v západní polovině státu. Průměrná hloubka jezera nepřesahuje tři metry. Jsou tu ideální podmínky pro příjemný odpočinek. Nejoblíbenějšími sporty jsou: plavání, plachtění, surfing a vodní lyžování. Vhodné podmínky jsou vytvořené i pro sportovní rybaření, tenis a cyklistiku. V zimě je tu možnost rybaření pod ledem a plachtění na zamrzlé hladině jezera. V okolí Balatonu vyvěrá množství léčivých pramenů. Přitažlivost jezera stupňuje i možnost lázeňské léčby.

Blatenské jezero, Balaton

Blatenské jezero, čili Balaton, ale také „maďarské moře“, jak Maďaři sami rádi říkají, je dlouhé 77 kilometrů, je přírodní rezervací, s plochou 600 kilometrů čtverečních je největším středoevropským jezerem, jeho břehy mají celkovou délku 195 kilometrů, na nejširším místě měří 14 kilometrů.

Balaton: Maďarské „moře“

U Balatonu, nejznámějšího turistického cíle Maďarska – když nepočítáme hlavní město Budapešť – je nejlépe v letních měsících, kdy teplota vody neklesá pod 22 a nezřídka dosahuje i 27 a 28 stupňů. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou koupat i lidé s citlivější kůží.

Balaton se však nevyplatí podceňovat – bouřka přichází znenadání a na jezeře se během chvíle vytvoří krátké, strmé a hřebenovité vlny. Je proto dobré sledovat četné světelné signalizace, které o blížící se změně počasí včas informují.

 1. Charakter pobřeží není všude stejný. Na severu klesá dno prudce do hloubky,
 2. zatímco na jihu je vstup do jezera pozvolný a na mnoha místech se lze brouzdat s vodou sotva po kolena i ve vzdálenosti několika set metrů od břehu.

Severní pláže jsou proto vhodné spíše pro dobré plavce a ty, kteří vyznávají různé sportovní aktivity. Jih je naproti tomu doporučován rodinám s menšími dětmi.

Podél jezera nejsou jen pláže (vybavené půjčovnami všeho, nač si vzpomenete), ale i romantická rákosová zákoutí. Rybáři koupí za slušný peníz povolenku.

Balaton: Zajímavosti

Voda ale není vše, co Balaton nabízí. Příroda jej obdarovala opravdovým nadbytkem přírodních krás.

 • Nádherný pohled na pestrou krajinu na severní straně se naskytne s kopce Várhegy ve Fonyódu.
 • Co určilo ráz této oblasti, je nejlépe vidět ve vodní jeskyni v městečku Tapolca. Horké prameny v ní vyryly do vápníku spleť chodeb a labyrint sálů, které pak zaplavila křišťálově čistá krápníková voda.
 • V západním cípu Balatonu je rozsáhlý močál, jemuž se říká Malý Balaton. Má plochu asi 20 čtverečních kilometrů a je dnes chráněnou oblastí, kde hnízdí četné ptačí druhy.
 • Z východního cípu jezera je zase nádherný pohled na Balaton v celé jeho šíři.
 • Nezapomenutelný je západ slunce z kterékoli strany.

Termální prameny

I Balaton má léčebné účinky: dno jezera je pokryté hebkým bahnem s příznivými účinky při léčení nervových potíží, chudokrevnosti a vyčerpanosti. Na pobřeží je množství rekreačních objektů, kde i v největší sezóně lze sehnat ubytování a věnovat se odpočinku a plavání v příjemně vyhřáté vodě. Známými lázeňskými středisky jsou Balatonfüred a Hevíz.

Výlety do okolí

Balaton nenabízí jen slunce, vodu a odpočinek, ale i kulturní zážitky. Doporučovány jsou zejména Keszthely a místní pompézní barokní zámek Festetics.

 • Ze severního poloostrova Tihany jezdí trajekt na jižní pobřeží Szantodu. Po vodě plujeme nejužším místem, jen 1200 metrů. Ušetříme ale dlouhou okliku.
 • Kdo se rád dívá z okna, sedne na vlak, jehož trať kopíruje severní i jižní břehy.
 • Pokud se vydáme do blízkého okolí, objevíme rázovité vesnice s domky pod slámovou střechou. Nenechte si ujít velkolepý komplex pamětihodností na balatonském jižním břehu v Szántódpusztě. Kromě stodol, stájí a kovářské dílny je tady i správcův dům a typická csárda.
 • V Szántódpusztě je možno vidět i jedinečné akvárium ukazující svět fauny a flóry jezera. 
 • Oblíbený a v širokém okolí nejznámější je Eszterházy sklep (maďarsky pince) v letovisku Szigliget. Ke stolům se tam pohodlně vejdou až tři stovky lidí. K dobrému jídlu se hraje, tančí a zpívá.
 • Dalším cílem by mohla být čedičová hora Badacsony a vinné sklepy kolem ní. Místní obyvatelé tvrdí, že slunce u nich svítí mnohem více než jinde.
 • Při návratu zpět do Budapešti zavítejte do Székesfehérváru, nejstaršího maďarského města, které po pět století bylo korunovačním místem uherských králů.

Maďarsko je zemí pietně uchovávaných lidových tradic a Balaton není výjimkou. Nevidět taneční produkci doprovázenou čardášovou kapelou, neochutnat k tomu vynikající místní kuchyni a vyhlášené víno vyžaduje asi větší úsilí než takovou akci vyhledat. Stejně tak obtížné je minout to, co připomíná bohatou historii země.

Foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.